O našem středisku

Jak jsme se staly polovičními vedoucími aneb Čekatelský kurz

16. listopadu 2010 v 11:13 | Natka
Jóóó! Udělaly jsme Čekatelky! Jestli se o tom chcete dozvědět více, tak čtěte:

Schůzky

16. listopadu 2010 v 10:44

Oddíl rangers, roverů a starších skautů - Sovy (tj. 14 - 17 let)
 • Scházejí se každé ÚTERÝ od 16,30 - 18,00 hodin.
 • Vede je Kerol a Natka (kontakt : kerhom@seznam.cz )
 • Informace o činnosti na schůzkách získáš v rubrice "Rangers a Roveři"

Oddíl světlušek, vlčat a mladších skautů - Ještěrky (tj. 6 - 13 let)
 • Schůzky probíhají každý ČTVRTEK od 16,30 - 18,00 hodin.
 • Vede je Bára a Irena (kontakt : samkova.barbora@seznam.cz )
 • Informace o náplni schůzek najdeš v rubrice "Světlušky a vlčata"

A kde se schůzky vlastně konají ?

Stačí, pokud pojedete autobusem číslo 46, 64, 53, 37 a vystoupíte ve Svinově na zastávce Svinov, náměstí (u kostela).
Dál už je cesta viditelná v mapě.

Šance, naše oblíbená destinace

2. října 2010 v 16:57 | Kerol
Co jsou to vlastně ty slavné "Šance", o kterých se zde na webu zmiňujeme a kam jezdíme na výpravy ?
Šance jsou naše oblíbená turistická "základna", kam jezdíme asi třikrát za školní rok na klasické trojdenní výpravy + o prázdninách na tábor. Je to úžasné místo, velice blízké Lysé hoře s chatou, latrínou, "bužinou", táborovým kruhem, hřištěm a mnoha dalšími pro nás atraktivními zákoutími.

Šance v zimě 2010
Foto : Šance v zimě (březen 2010)

Cestou tam ujdete něco kolem desíti kilometrů. Je to vysoko v horách, takže tam samo sebou nejezdí žádné autobusy a taktak tam dojede auto, které ovšem stejně parkuje dobrých 300 metrů nad chatou, tudíž se z něj všechny věci musí snášet dolů. To znamená, že si každý účastník výpravy na Šance nese své osobní věci (jako je například oblečení, hygienické potřeby aj.) celou cestu, tam i zpět sám. V autě se vozí jen jídlo, kytara apod.
Jak už jsem naznačila, v chalupě není žádné splachovací wc, nýbrž je venku latrína (neboli suché wc). V chatě není ani elektřina, je tedy nutné nezapomenout baterku, o teplé vodě ani nemluvě ;-) (na táboře se ale normálně v teplé koupeme, speciálně pro tento účel se vždy ohřívá voda...).
Na Šancích je čas vyplněn hrami, zpěvem, kreslením, turistikou, poznáváním přírody,.....


klubovna na Šancích
Foto: Na Šancích za jednoho zimního odpoledne...


Vidíte tedy, že jsou to podmínky pro skauty jako stvořené :-)

Video - Přidej se k nám!

29. září 2010 v 18:02


Ahoj, vytvořili jsme "tohlensto" na podporu nárustu nových členů. Něco málo se dozvíte v tomhle videu, ale hlavně(!!!) prozkoumávejte naše stránky. Přijďte, za každého nového člena jsme radi.

Naše ikonka

12. srpna 2009 v 9:37 | Natka
Tak tohle je naše nová ikonka. Pro nezasvěcené: Když na ni kliknete, odkáže vás to na naše stránky. Budeme rádi, když nás podpoříte a vložíte si ji na své weby. Děkujeme :)

Co se vlastně ve skautu dělá ?

11. srpna 2009 v 13:50 | Kerol
Na tuto odpověď nelze jednoznačně odpovědět. Na každé schůzce se totiž dělá něco jiného. Někdy se o částech programu hlasuje (např. o hrách), jindy je předem připravený. Zde je nejčastější seznam činností. Většinu z nich děláme i na výpravách :)
 • Hrají se hry všeho druhu - zejména hry procvičující paměť, inteligenci, fyzickou zdatnost, strategii, tzv. bojovky, či hry "pro zasmátí"
 • Luští se zašifrované zprávy - to dělají hlavně ti "větší" . "Menší" děti se šifry spíš teprve učí.
 • Poznává se příroda (kytky apod.) a zejména ti "starší" se učí, jak žít v souladu s ní a jak v přírodě přežít, nebo si povídají něco málo o ekologii.
 • Procvičuje se aplikování první pomoci a jiných jednoduchých lékařských zákroků.
 • Učí se jak se chovat v nečekaných, vypjatých situacích (požár, únos apod.)
 • Diskutuje se na nějaké téma
 • Rozvíjí se samostatnost dětí
 • Učí se různé tábornické dovednosti (rozdělání ohně, vaření, stavba stanu, apod.)
 • Občas se musí i posekat tráva, pozametat v klubovně atd., ale to není příliš časté (asi 5x do roka)
 • Existují i "speciální" schůzky - třeba Vánoční aj.
 • ....A spousta dalších činností, které děláme, nelze je však vypsat všechny
Jak vidíte, program je velmi bohatý a na schůzkách se rozhodně nenudíme :-)

Kromě schůzek jezdíme i na výlety a víkendové výpravy s přespáním. Nejčastěji na chatu, která stojí na vrcholku Řehucí, vedle Lysé Hory. Blízko ní je přehrada Šance. Když se tam má jet, říkáme tedy, že "jedeme na Šance". Zde se konají i každoroční 14denní tábory. To se už ale nespí v chalupě, ale ve stanech :)


Pokud Vás některé věci zaujaly a chtěli by jste si je vyzkoušet, rádi Vás vezmeme mezi nás. Klidně můžete nezávazně přijít a pár schůzek jen sledovat :-). V případě zájmu pište na e-mail Samkova.barbora@seznam.cz, nebo nám napište do "Zprávy autorovi" (- malá kolonka vpravo v menu), pokud budete psát do Zprávy autorovi uveďte na sebe prosím kontakt, abychom Vám mohli odpovědět. Těšíme se na Vás :)

Co je posláním skautingu ?

11. srpna 2009 v 12:22 | Kerol
Posláním Junáka je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství v souladu s principy stanovenými zakladateli skautského hnutí.
Jsme společenstvím, ve kterém ČEST, PŘÁTELSTVÍ, UŠLECHTILOST, ZDATNOST, NEZIŠTNOST A ODVAHA patří k těm nejvýše postaveným a respektovaným hodnotám.
Vycházíme z těch nejlepších tradic, které vytvořila devadesátiletá historie Junáka v naší zemi. Chceme vychovávat zdatné, všestranně rozvinuté a vnímavé lidi s úctou k tradičním hodnotám a morálním principům.
Našim cílem je přispět k výchově generace, která bude mít vzdělání, sebevědomí, cit, ambice, schopnost správně rozhodovat a řešit ty nejsložitější, malé i velké úkoly budoucnosti i současnosti.
Věříme tomu, že vztah a láska k vlasti a zájem o její blaho a prosperitu je tím prvním, správným vykročením do světového společenství. Věříme tomu, že právě schopnosti našich lidí dorozumět se, spolupracovat a pomáhat dokáží, že rovnoprávnou přítomností naší země ve světovém společenství bude tato světová rodina o něco úplnější a bohatší...

Co je to vlastně skaut ?

11. srpna 2009 v 12:20 | Kerol
Je to jakési mohutné výchovné hnutí, které doprovází mládež na celém světě takřka jedno století. Ani Češi nejsou výjimkou, byť jim bylo skautování na dlouhá léta odepřeno. Dnes skautuje na celé zeměkouli téměř 40 milionů mladých lidí.
Junák - svaz skautů a skautek ČR
je dobrovolné, nezávislé a nepolitické sdružení ve smyslu zákona 83/90 Sb. sdružující své členy a členky bez rozdílu národnosti, náboženského vyznání, politického přesvědčení, rasy nebo jiných rozdílů.
Se svými téměř 44.000 členy je největším celorepublikovým občanským sdružením dětí a mládeže v České republice. Zároveň je členem světových organizací skautek WAGGGS a skautů WOSM a hlásí se k jejich poslání, principům a metodám. Rovněž je členem organizace dospělých skautů ISGF. Junák vznikl v roce 1911, byl třikrát zakázán totalitními režimy a vždy znovu obnoven. V roce 2001 jsme si připomněli 90 let od jeho založení.

Co s sebou na schůzky ?

23. září 2008 v 15:17 | Natka a Kerol
Pokud se chystáte do skautu poprvé, Vás se to samozřejmě netýká. Na první schůzce Vám pravděpodobně postačí papír a tužka.
Ale protože někteří stálí členové oddílu mají problém s nošením "pomůcek", možná by nebylo od věci je sem poznačit.
Co mám nosit na KAŽDOU schůzku do skautu.
 • Skautský zápisník (nebo alespoň papír)
 • Psací potřeba/y
 • KPZ (krabička poslední záchrany)
 • Oblečení, které si mohu ušpinit
Toť vše. Věřím, že na příští schůzce už budou mít všichni své věci v pořádku.
 
 

Reklama